Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Γιατί όχι Apple?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò patrick. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Pathway στις 14-01-2005, 16:55. Υπάρχουν 10 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  12-01-2005, 02:02 834

    Γιατί όχι Apple?

    Εδώ και καιρό έχω στήσει τα Windows XP Media Center Edition 2005 στο desktop μου, με σκοπό τελικά να φτιάξω ένα PC για το σαλόνι.  Όλα είναι μια χαρά, και είμαι πλέον στην φάση του να βρω το τέλειο κουτί για το σαλόνι (για να μην φάω πολύ κράξιμο).  Έχω βρει αρκετά που να μου αρέσουν, αλλά πριν 3 λεπτά μου έστειλε ένας φίλος αυτό το link:

    http://www.apple.com/uk/macmini/

    Εντάξει, δεν έχει όλα όσα χρειάζομαι (όπως TV Tuner και ράδιο), αλλά μπορώ (φαντάζομαι) να τα βάλω εξωτερικά.

    Και ερωτώ: Εντάξει, δεν υπάρχει κανέναν κατασκευαστής PC που να μπορεί να φτιάξει κάτι τόσο όμορφο - αυτό είναι γνωστό.  Γιατί όμως δεν υπάρχει κανένας που να μπορεί να αντιγράψει την Apple?  Μπορείτε να μου το εξηγήσετε?  Γιατί δεν υπάρχει laptop που να μοιάζει με το powerbook (το έχετε δει ποτέ? - 17" οθόνη και 3.1 κιλά!)?  Γιατί δεν έχει σκεφτεί κανένας άλλος κατασκευαστής να βάλει slot-in DVD στο μπροστινό μέρος του laptop για να κερδίσει χώρο, λειτουργικότητα και ομορφιά?  Γιατί δεν μπορεί να βγει ένα τόσο μικρό PC (σαν το mac mini) που να μην ντρέπεσαι να το δείξεις?  Και το OS X, που το πας?  Δεν το έχω δουλέψει ποτέ, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια.  Και φατσικά μου αρέσει πολύ, δεν μπορώ να πω!  Και βασισμένο σε UNIX είναι...  Και το MS Office του το έχει...  Και τον Safari τον browser έχει (που σύμφωνα με τον Don Box, κάποια στιγμή θα επικρατήσει ως browser).  Μόνο παιχνίδια δεν ξέρω αν έχει.... Stick out tongue

    Πείτε μου, σας παρακαλώ, γιατί να μην πάρω ένα μηχάνημα της Apple?

    Patrick
  •  12-01-2005, 09:52 835 σε απάντηση της 834

    Re: Γιατί όχι Apple?

    Τα Media Center τα έχεις στήσει κανονικά ή σε Virtual Machine? Έτσι από περιέργεια ρωτάω…

     

    Πάντως το καλοκαίρι έτυχε να βοηθήσω έναν συγγενή ελληνοαμερικάνο να setάρει το internet σε ένα τέτοιο powerbook. Η αίσθηση που είχα ήταν ότι το σύστημα με αντιμετώπιζε σαν χαζό… Σαν να προσπαθούσε να με προστατέψει ένα πράγμα, δηλαδή σε ότι έκανα υπήρχαν «κρυφές» επιλογές και παράθυρα που για να βγουν έπρεπε να κάνεις κάτι ασυνήθιστο… Επίσης, το περιβάλλον, παρά την ανάλυση της 17’ οθόνης, με όλα αυτά τα (κατά τ’άλλα πολύ καλοφτιαγμένα) γραφικά και τα σάτζαλα-μάτζαλα γύρω-τριγύρω σαν να μην μου έφτανε να δουλέψω με άνεση με μερικά παράθυρα. Επίσης, αυτό που μου άφησε την χειρότερη εντύπωση ήταν το πληκτρολόγιο… Αλλά αυτά είναι γούστα υποθέτω… Τελικά, είναι θέμα κουλτούρας η επιλογή MAC vs PC αλλά όντως, το MAC mini για το σαλόνι είναι απίθανο…


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  12-01-2005, 11:16 836 σε απάντηση της 835

    Re: Γιατί όχι Apple?

     KelMan wrote:

    Τα Media Center τα έχεις στήσει κανονικά ή σε Virtual Machine? Έτσι από περιέργεια ρωτάω…


    Κανονικά τα έχω στήσει.  Σε VM αμφιβάλλω ότι θα έβλεπε την κάρτα τηλεόρασης... Stick out tongue


    Patrick
  •  12-01-2005, 21:58 840 σε απάντηση της 836

    Re: Γιατί όχι Apple?

    Στον Μάνο θα αρέσει η ιδέα:

    Εδώ και ένα χρόνο πάνω από το DVD player και κάτω από την τηλεόραση καταλαμβάνει το XBOX. Επαιξα μερικά παιχνίδια στην αρχή και από ΄κει και πέρα το τρώει η σκόνη. Τις προάλες που συζήταγα με τον Patrick και έλεγε τα καλύτερα για το MC 2005 του, θυμάμαι ότι είχα δει στο site της Microsoft ότι θα έβγαζε και κάτι για το XBOX, extension, module δεν μπορούσα να καταλάβω τι.

    Λογικό ήταν να "google" το ιντερνετ για περισσότερες πληροφορίες. Η ανάγκη να "παίξει" κάποιος στην τηλεόραση του ένα DivX ή ένα WebCast βρε παιδί μου δεν είνα παράλογο! Να μην μπορώ να δω το "The .NET Show", το ".NET Rocks" ή το "The Code Room" στην τηλεορασή μου και "σα'γύρω" από τον ενισχυτή μου; Πρέπει κάθε φορά να τρέχω να συνδέσω το φορητό στην τηλεόραση;

    Το extension της Microsoft δεν το βρήκα, αλλα βρήκα το "XBOX Media Center" που είναι ένα open source project για media center για το ΧΒΟΧ. Παίζει όλα τα video formats, υποστίζει υπότιτλους σε DivX μέσα από smil αρχεία, δε, υποστηρίζει playback πάνω από samba, ntfs και ftp αν δεν κάνω λάθος. Οταν δε παίζει mp3s πλήρη υποστήριξη των ID3 tags και ατμοσφαιρικό screensaver στην τηλεόραση. Τωρα έχω παραγγείλει ένα ethernet to wireless bridge και να δεις τι θα γίνει στο σπίτι...

    Επιτέλους δωρεάν Media Center!


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  12-01-2005, 23:47 841 σε απάντηση της 840

    Re: Γιατί όχι Apple?

    Γμτ! Μου πρόλαβες το post! To έχω βρει κι εγώ το ΧΒΟΧ media center, το έχω κατεβάσει και περίμενα να το εγκαταστήσω για να πω τις εντυπώσεις μου. Smile

    Για πες, τι bridge και από που πήρες; Κι εμένα είναι μακριά το PC από το XBOX (και όταν θέλω να συνδεθώ έχω ένα ad-hoc καλώδιο 15 μέτρων).

    Βέβαια, δεν λύνεις το πρόβλημα της εγγραφής τηλεοπτικού προγράμματος ωστόσο κι εμένα η βασική μου απαίτηση είναι να ακούω τη μουσική που έχω στο pc μου...
    Χμμμ... [^o)] Με τα ελληνικά ID3 Tags τι να γίνεται άραγε; Μάλλον θα φαίνονται διάφοροι περίεργοι χαρακτήρες ε;

    Πάντως, αν και θα επανέλθω σχετικά με τον extender της Microsoft για το XBOX (για όποιον ενδιαφέρεται), να σου πώ ότι δεν παίζει DivX! Οπότε, το ΧΒΟΧ media center είναι πρώτης τάξεως επιλογή...



    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  13-01-2005, 00:18 842 σε απάντηση της 841

    Re: Γιατί όχι Apple?

    Όντως ο Media Center Extender for XBOX δεν μπορεί να παίξει DivX και XVid, όπως επίσης δεν μπορεί να παίξει DVD (να το κάνει stream από το Media Center PC εννοώ).  Από την άλλη, για να παίξει το XBOX Media Center (που ήταν και η δική μου προτίμηση μέχρι πριν λίγο καιρό) πρέπει να τσιπώσεις το XBOX.  Άσε που έχω διαβάσει διάφορα ότι κολλάει κλπ, και επίσης (όπως είπε και ο KelMan) δεν έχει TV-Tuner για να το κάνεις DVR.  Είναι όμως μία πολύ φθηνή λύση!!!Wink

    Patrick
  •  13-01-2005, 00:39 843 σε απάντηση της 842

    Re: Γιατί όχι Apple?

    Λοιπόν, απ'ότι διάβασα κι έψαξα σχετικά με το XBOX Media Center Extender, έχουμε και λέμε:

    Κατ' αρχήν, για να παίξει ο XBOX Media center Extender (όπως και όλοι οι Extenders) θα πρέπει να έχεις ήδη ένα Media Center PC πάνω στο οποίο θα συνδεθεί. Αυτό το έγραψα γιατί μου πήρε λίγο μέχρι να το καταλάβω (χμμμ... μπορεί να γερνάω). Αυτό γίνεται μέσω S/W που στην περίπτωση του XBOX αποτελείται από δύο μέρη, ένα μέρος που τρέχει στο XBOX και ένα μέρος που το κάνεις εγκατάσταση στο Media Center PC. To δεύτερο μέρος ονομάζεται Media Center Exteder Manager και είναι κοινό για όλους τους extenders, S/W-based ή H/W-based.

    Τώρα, σε ότι αφορά το network connectivity, στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις wireless σύνδεση, η Microsoft προτείνει 802.11a ενώ με 802.11b και 802.11g υπάρχουν προβλήματα. Πάντως, η σύνδεση του Media Center PC με το router θα πρέπει να είναι ενσύρματη. (Γιώργο, προλαβαίνεις να ακυρώσεις την παραγγελία; Smile])

    Άλλα χαρακτηριστικά της λύσης XBOX + Extender είναι το σχετικά υψηλό επίπεδο θορύβου κατά τη λειτουργία και η απουσία υποστήριξης DivX και XVid όπως ξαναείπαμε (ενώ αν υποστήριζε streaming...). Επίσης, επειδή το s/w είναι σε DVD αν δεν έχεις τσιπώσει to XBOX ώστε να το κάνεις copy στον σκληρό του δίσκο, έχεις χαμηλές ταχύτητες απόκρισης. Επίσης, το τηλεκοντρόλ παίζει μόνο σε XBOX (ενώ τα Media Center τηλεκοντρόλς παίζουν σε οποιδήποτε h/w) λόγω του dongle που βάζεις στη θύρα του game controller.

    Τέλος.... Θα πρέπει στο τέλος να σηκωθείς και να κλείσεις χειροκίνητα το ΧΒΟΧ, όπερ σημαίνει ότι αν σκοπεύεις να κοιμηθείς στον καναπέ μετά το τέλος της ταινίας ή αν βλέπεις από το κρεβάτι σε ξεβολεύει!

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  13-01-2005, 06:31 844 σε απάντηση της 841

    Re: Γιατί όχι Apple?

    Λοιπόν! Η σταθερή έκδοση του XBOX Media Center (βλ 1.1.0) που βγήκε μέσα στον Δεκέμβριο, έχει πολλά προβλήματα και ναι κολλάει όπως είπε και ο Patrick. Εχει βγει μία που έχει ημερομηνία 2/1/2005 είναι Beta της επόμενης έκδοσης και ναι αυτή δεν έχει τα περισσότερα προβλήματα.

    Την παραγγελία του ασύρματου adapter δεν πρόκεται να την σταματήσω, μιας που δεν θέλω να βάλω τον extenter της Microsoft και δεύτερο το "D-Link WL DWL-G820 WIRELESS GAMING ADAPTER, 802.11g" που έχω παραγγείλει παίζει μέχρι 108Mbps για multimedia format files μιας και ήδη έχω το "D-Link DI-624" που υποστίζει ταχύτητες μέχρι 108Mbps. Big Smile

    Τα ελληνικά fonts μπορεί να είναι πρόβλημα, δεν το έχω τσεκάρει ακόμα, αλλά πιθανώς να μπορούμε να το φτιάξουμε, είτε με βοήθεια είτε μόνοι μας.

    Patrick, έχε υπόψη σου ότι δεν είναι πάντα αναγκαίο να κάνουμε modding το XBOX μας (προσθήκη Mod Chip) αλλά υπάρχει software λύση που είναι πλήρως αναστρέψιμη ώστε να μπορούμε να τρέχουμε ότι software χρειαζόμαστε. (Εχω ένα demo που το XBOX τρέχει Windows CE 4.20!!!) Το δύσκολο κομμάτι του επιχειρήματος είναι να έχεις μια συσκευή που μπορεί να γράψει από το PC στην κάρτα μνήμης του XBOX κάποια αρχεία και να τρέξεις κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι... Wink Οποτε χρειαστεί αυτά σβήνονται και το XBOX επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση...

    Βασικά, δεν άντεχα στην ιδέα να δώσω το XBOX σε κάποιον να κάνει ένα τέτοιο hardware επιχείρημα. Ζω πολύ καλύτερα με την ιδέα ότι το έκανα εγώ και μπορώ να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση αν χρειαστεί.

    G.J.

    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  13-01-2005, 15:48 849 σε απάντηση της 834

    Re: Γιατί όχι Apple?

    Απ' ότι φαίνεται, δεν ήμουν ο μόνος που είχα την ιδέα του να κάνω το Mac mini ΗTPC! Stick out tongue

    http://www.ehomeupgrade.com/entry/519/mac_mini_obsessive


    Patrick
  •  13-01-2005, 19:25 851 σε απάντηση της 849

    Re: Γιατί όχι Apple?

    Επειδή επιμένεις, σου δείχνω το τελευταίο αποκτημά μου, το "Digital AV Cable - Includes AV Scart, Separate RCA Audio, S-Video Output, Optical Cable" που σύνδεσα το XBOX μου με το "Sa'gyro" ενισχυτή μου και τώρα εκτός του ότι θα βλέπω τα DivX μου με τους smil υποτιτλούς μου θα ακούω κα τον AC3 ήχο τους... Stick out tongue2

    G.J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  14-01-2005, 16:55 863 σε απάντηση της 834

    Re: Γιατί όχι Apple?

    Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που έχει αγοράσει XBOX και κατέληξε να το χρησιμοποιεί για home entertainment αντί για να παίζει παιχνίδια. Πιο συγκεκριμένα:

    Το έχω αγοράσει εδώ και δύο χρόνια και το χρησιμοποιώ σαν media center εδώ και ενάμιση. Συγκεκριμένα, στην αρχή έτρεχα το XBMP (XBox Media Player), το οποίο ήταν τρομακτικά buggy. Μόλις βγήκε η πρώτη έκδοση του XBMC (XBox Media Center), το έβαλα πάνω και ηρέμησα. Έχει σημαντικά λιγότερα προβλήματα, και όσο πάει βελτιώνεται.

    Θέλει βέβαια λίγη δουλίτσα να στρώσει, αλλά άμα το σετάρεις σωστά, σε αποζημιώνει. Έχω βάλει πάνω κι ένα wireless ethernet bridge (της Netgear έχω ένα, στα 11Mb δυστυχώς) και μιλάει κατευθείαν με τον file server μου και παίζει και μουσικούλα κι απ'όλα. Έβαλα δε και το extender για audio/visual με το optical out και το όλο σύστημα ροκάρει τρελά.

    Είμαι επίσης ιδιαίτερα ευχαριστημένος γιατί δεδομένης της DSL και διαφόρων πρωτοκόλλων που κυκλοφορούν, μπορώ και να βλέπω web (ναι, υπάρχει web browser για το xbox, όπως και πολλά άλλα πραγματάκια) και να παίζω με φίλους online χωρίς να έχω xbox live.

    All in all, 100% ικανοποιημένος από το μηχάνημα. Σημειώστε δε πως με ένα xbox τελευταίας γενιάς (αμ τι; κι αυτά έχουν versions - εγώ έχω το 1.1, τώρα νομίζω κυκλοφορούν τα 1.5) και το ανάλογο modchip, μπορείς να χακίσεις και μια όμορφη LCD οθονούλα πάνω.

    Μια καλή πηγή για τέτοιες οθόνες, btw, είναι η εταιρεία CrystalFontz. Από εκεί έχω αγοράσει μια όμορφη 4-line μπλε LCD για το αμάξι μου.

    P.
    Profanity is the language all programmers know best
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems